Vytisknout

Mladí baseballisté byli jeden míček od mistrovského titulu

Napsal Květoslav Šimek |

Květoslav Šimek

Mladí baseballisté byli jeden míček od mistrovského titulu

Čeští baseballisté skončili na mistrovství Evropy do 23 let v Brně stříbrní. Od mistrovského titulu je ve finále s Nizozemím dělil jediný míček, jeden úspěšný odpal. Český tým, za který nastupovali i Jakub Grepl, Michael Vykoukal, Ondřej Satoria a Tomáš Ondra z Arrows Ostrava, prohrál až po takřka pětihodinové bitvě v desáté směně 9:10. Byla to jeho jediná prohra na turnaji. Díky stříbru Češi vybojovali postup na mistrovství světa do 23 let 2018, které by se mělo hrát v Panamě.

„Nevyhrál lepší tým, ale šťastnější,“ komentoval finálovou prohru trenér Pavel Chadim. „Byli jsme

opakovaně jeden balon od vítězství, o to prohra bolí víc. Vidět Holanďany se skutečně radovat, to už se dlouho nestalo, ale bolí to jak sviňa!“

Čeští baseballisté odehráli na domácí půdě výborný turnaj. Po výhrách nad Litvou (15:0), Ukrajinou (12:1) a Belgií (17:0) suverénně vyhráli základní skupinu. Ve čtvrtfinále vyřadili Francii 5:1, přičemž sedm směn odházel Ondřej Satoria.

„Všechno mě bolí, zítra si snad ani neutřu zadek na záchodě, ale jsem nadšený,“ radoval se Satoria po úspěšném čtvrtfinále, ve kterém předvedl 9 strike-outů. „Byl jsem nervózní, protože naše pálka byla dlouho stejná jako jejich, ale nakonec jsme to zvládli.“ Dvě směny ve čtvrtfinále odházel další hráč Arrows - Tomáš Ondra a na pálce se blýsknul Michael Vykoukal (3 starty/2 hity).

V semifinále Češi vyřadili Španělsko 7:3 a ve finále bojovali s neporaženým Nizozemím. Do všech zápasů naskočil v základní sestavě stále teprve sedmnáctiletý univerzál Jakub Grepl, který si vedl nejlépe při krádežích met z celého českého týmu. Ze tří pokusů měl stoprocentní úspěšnost. Z 18 startů na pálce měl 4 hity (2 dvoumetové), stáhnul 2 body a měl 7 doběhů. V obraně byl bezchybný.

Ještě lépe si na pálce vedl zkušený Michael Vykoukal (23 let). Pětkrát byl v zahajovací sestavě, z 24 startů na pálce měl 9 hitů (2. nejlepší v českém týmu, čtyři odpaly byly dvoumetové). Stáhnul 3 body, měl 6 doběhů. V roli chytače měl Vykoukal nejvíc zahraných outů (39).

Nadhazovači Tomáš Ondra (19 let) s Ondřejem Satoriou (20 let) se představili i ve finále, v počtu zahraných strike-outů na turnaji byli z českých nadhazovačů nejlepší (Ondra 11, Satoria 9). „Všem klukům děkuju, pro mě jsou vítězové,“ říkal kouč Chadim. „Máme všechny hráče z Evropy, vlastně jako jediní z evropské špičky, nemáme se za co stydět. Nekončí to, jsem na kluky hrdý a za rok to Holanďanům vrátíme na mistrovství světa.“

České výsledky, skupina: Litva 15:0, Ukrajina 12:1, Belgie 17:0, čtvrtfinále: Francie 5:1, semifinále: Španělsko 7:3, finále: Nizozemí 9:10.

Konečné pořadí: 1. Nizozemí, 2. Česká republika, 3. Belgie, 4. Španělsko, 5. Německo, 6. Francie, 7. Velká Británie, 8. Chorvatsko.

Květoslav Šimek (www.isport.cz)

Nemáte oprávnění publikovat komentáře