Vytisknout

Univerzitní tým i Univerziáda jsou připraveni a hráči Arrows jsou při tom

Napsal Radim Kepák |

Univerzitní tým i Univerziáda jsou přípraveni a hráči Arrows jsou při tom

Marko Vykoukal, Michael Vykoukal, Boris Bokaj a Tomáš Juněc, první fotografie z Univerziády.

Volná úprava článku Petra Ditricha publikovaného na baseball.cz

Hned druhý den po příjezdu jsme odehráli zápas s místní Univerzitou. Včera jsme hráli s týmem USA a dnes je na programu opět zápas s Univerzitou.

.Zápasy pro nás připravovala Tchaj-wanská federace, a zvěsti, že to tentokrát nechce podcenit, se přesně splnily. Soupeř měl být tentokrát silný a také byl. Traduje se, že každý nadhoz pod 140 km může být důvodem k vyloučení ze školy. Navíc máme ještě dnes trénink od 11 hodin a teprve potom přejezd na zápas.

Kluci mají můj obdiv, je tady opravdu náročné klima a i cesta do jídelny není úplně jednoduchá. I díky ČAUS jsme tady mohli být v předstihu a připravit se na první soutěžní zápas s Koreou. Pětidenní aklimatizace je optimální. Zítra je ceremoniál, na který nastoupí celý tým. A v neděli už všechno vypukne říká Petr Ditrich Předseda ČBA.

Dnes proběhne ve vesnici akt vyvěšení české vlajky a uvítání výpravy. Jsou tady už všechny kolektivní sporty, kromě nás ještě basket a volejbal a většina individuálních sportů. Akrediatce jednotlivců proběhla úspěšně. Všechny odjezdy byly na čas. Věřím, že bude všechno fungovat. Pořadatelé se snaží a jsou extrémně přívětiví, jako vždy v Tajpej

Česká výprava obývá několik pater budovy A4. Sportovců má být hodně přes 12 tisíc, včetně všech ostatních a pořadatelů jsme na 20 tisících. To je mimochodem celé extraligové Blansko ve 4 blocích na Tchaj-wanu. Všechny výpravy jsou umístěny v prostorných bytech po 6 až 8 osobách. My máme 4 byty pro 29 lidí. Jediným zásadním nedostatkem je vybavení, které není žádné a tak máme všechno v taškách a na několika ramínkách. Televize nejsou, ale naštěstí funguje dobře internet. Jídelna je opravdu velká, představte si výrobní halu, kde je několik samoobslužných bufetů. Jídlo si každý určitě vybere z několika kuchyní.

Atmosféra ve vesnici je něco speciálního. Každá výprava má své oblečení většinou v národních barvách. K vidění jsou všechny státy světa, všechny kultury. Nepřekvapí vysoký výškový průměr sportovců. Výpravy vyvěšují vlajky do oken, Australané nafoukli bazénky, všichni se fotí a těší na soutěže.

Baseballový turnaj se hraje na dvou nejlepších stadionech: Tianmu a Xinzhuan. Na obou už naše reprezentace hráli a odehrálo se tady hodně mistrovství světa. Hrát na těchto stadionech je zážitek už sám o sobě.

Systém turnaje je nekompromisní, dvě skupiny po 4 týmech a rozdělení na horní a spodní polovinu. To je tvrdý cut bez možnosti opravy. Ve druhé části se odehrají zápasy proti druhým týmům ve skupinách, výsledek vlastní skupiny se započítá. Z následného pořadí ve skupině se vytvoří dvojice pro třetí část. V ní hraje semifinále první proti čtvrtému a druhý proti třetímu. Dá se tedy říct, že o pořadí rozhodne začátek v první skupině a poslední dva zápasy.

K ambicím jednotlivých týmů. Čtyři mají ty nejvyšší: Japonsko a Tchaj-wan skončili na minulé Univerziádě ve finále, které se neodehrálo. USA a Korea skončily v semifinále. Ambici překvapit máme my. Rusko má mít slabší tým. O Mexiku a Francii nemám moc zpráv. Český baseball zastupuje také rozhodčí Miroslav Kaigl.

Držte palce, bude to potřeba. Hned první zápas hodně napoví: ČR – Korea 18,30 tahák prvního dne turnaje na Xinzhuan (českého času 10:30).

Petr Ditrich, zdroj www.baseball.cz

fotografie Marko Vykoukal

Nemáte oprávnění publikovat komentáře