ČTVRTÝ DEN POHLEDEM ALEXE

Napsal Dominik Zdráhal | .

Čtvrtý den evropského šampionátu jsem se probudil připravený pozvednout ještě výše úroveň mé žurnalistické práce. Po vydatné snídani, složené z vajíček, slaniny a toustů, jsem se okamžitě unavil a šel zase spát. Během mého zaslouženého odpočinku jsem měl sen, že mi Radim dal burger zdarma za mou těžkou práci novináře. Takže si držím palce že dnes je konečně ten den.

Večer jsem zastihl Andyho Berglunda, mezinárodního skauta MLB pro Evropu a Afriku. V červnu spolu s hráči z Evropy poskládal výběr Evropy a účastnil se s ním turnaje na Floridě, tento týden skautuje tady v Ostravě. Zeptal jsem se několika vážnými dotazy na stav evropského baseballu. Cooperstowne (sídlo Síně slávy MLB - pozn. překl.) - můžeš se na mě těšit.

Alex: Hrál si baseball a teď skautuješ v Evropě už 13 let, zaznamenal si za tu dobu změnu v úrovni? Přesněji, máš pocit, že kempy MLB akademie a týmy, jako jsi poskládal na Floridu, pomáhaji hráčskému vývoji?

Andy: Tak určitě.. Za poslední léta jsem zaznamenal obrovský posun. Reprezentační týmy jsou ve světě více konkurenceschopné a vychovávají více talentovaných hráčů. Akademie MLB už vychovala 75 hráčů, kteří podepsali profesionální kontrakt do systému Major League a víc evropských hráčů hraje v zámoří i na vysokých školách. Rádi bychom, aby všichni hráči z Elite kempu U18 dostali takovou šanci. A oni naopak ukazují, že víc a víc mohou konkurovat.

Alex: Jak velký vliv bude mít na evropský baseball a mládežníky nově vznikající Evropská liga?

Andy: Myslím, že to dává mladým hráčům další cíl, ať je to hra za národní tým nebo právě Euroliga - to vše dává další důvod proč u baseballu vytrvat. Myšlenka profesionální soutěže v Evropě se mi moc líbí, potřebujeme více kvalitních zápasů na každé úrovni.

Alex: Poslední dotaz - jaké jsou výhody nebo nevýhody, že na rozdíl od Ameriky mladí hráči v Evropě hrají většinou pouze o víkendu, místo 40-50 zápasů i v ostatních dnech, jak je to v US běžné?

Andy: Byl bych rozhodně pro - nejlepší způsob jak rozvinout hráče i kouče je hrát co největší počet soutěžních utkání. Dokážeš si představit, kdyby mladíci hráli 50-80 opravdu vyrovnaných utkání každý rok? Docela rychle bychom se dokázali vyrovnat světu.

Alex: Díky za čas, Andy, teď běž určitě ochutnat některý z našich skvělých burgerů v Arrows restaurantu.

Alex Lee a Vladimír Chlup

Partneři

 • logo ceb
  Evropská Baseballová Federace
 • logo cba
  Česká Baseballová Asociace
 • logo-ostrava
  Statutární město Ostrava
 • logo moravskoslezsky-kraj
  Moravskoslezský kraj