VIP OSOBNOSTI NA HŘIŠTI ČÁST ČTVRTÁ

Napsal Dominik Zdráhal | .

Ladislav Přeček – „Larry“

Ladislav Přeček (1967) dlouholetá opora Arrows , kterému nikdo jinak ze starých pánů neřekne než Larry. Baseball hrál od svých patnácti let a to nejdříve jako hráč, pak působil jako trenér Extraligových Arrows a nakonec jako asistent trenéra národního týmu seniorů. Historický úspěch tehdejšího vedení národního týmu jehož součástí byl Larry s Bohoušem Čutou a Stanem Luketichem byl postup z B skupiny do A skupiny na Mistrovství Evropy, které se pořádalo v Hull (Anglie). Další rok pak památné Mistrovství Evropy v Paříži- Sarcelle, ze kterého utkvěl v paměti zejména těsný zápas zápas s tehdejším Mistrem Evropy Itálií. Perličkou bylo, že v týmu jako hráč byla další legenda Arrows, Ota Kaňok.

A jak vzpomíná na první setkání s Larrym, jeho tehdejší trenér Radim Kepák … ještě jsme hráli pod značkou Sokola Pustkovec pod názvem Permon a přišli do pustkovecké tělocvičny dva patnáctiletí kluci jeden „rezavec“ z něhož se nakonec vyklubala jedna z nejlepších prvních met Rosťa Grapa, druhý pak blonďák spolužák ze školních škamen a tím byl pak již zmiňovaný Larry…

Slyšel jsem mnoho zážitků s Láďou, byl to takový „urpuťák“?

Larry, když se do něčeho dá tak to chce dělat naplno a férově a to samé očekává od svého okolí… upřesňuje Radim Kepák jeho první trenér… vzpomínám si, že jsme trénovali v tělocvičně ve Svinově individuální příhozy s mokrým míčem, tak, že jsme měli kyblík vody, míče v něm plavaly a Larry se snažil je házet na terč, je pravda, že jeho nálada stoupala s množstvím mokrých fleků pod stropem na stěně.

Svoji pracovitostí se nakonec Láďa stal i trenérem?

Zeptal jsem se Prezidenta Arrows Radima Kepáka… po krátkém zamyšlení se rozpovídal… ještě jsem to nikde nepublikoval, ale Larry mě vlastně ve funkci hlavního kouče Arrows nahradil, vlastně mě z ní „vyštval“ a ještě to udělal svým „larryovským způsobem“, sám si o to řekl,mi do očí, že chce trénovat A tým!!!“ … po krátkém zamyšlení dodává Kepák… potlačení mé vlastní ješitnosti mě stálo hodně sil… a když po roce vyhrál s týmem dlouhodobou soutěž …. (krátká odmlka) …byla to skvělá volba…

Musím říci, že si počínal skvěle a přitom vedl stejně staré bývalé spoluhráče. A těch zážitků s ním je na celý večer…. Uzavírá s úsměvem Kepák.

Takže k těm zážitkům se snad dostaneme přes jeho tehdejší spoluhráče. Co ty nám řekneš o Láďovi, Petře Kovalo?

Když jsem přestoupil do VOKD z menšího klubu (rudá hvězda poznámka autora) a viděl na hříšti á mužstvo, kde hráli takové osobnosti jako: Rosťa Grapa – první meta Ota Kaňok OF a konečně Láďa na druhé metě, tak mi to připadalo jako bych se z dnešního pohledu díval na MLB hráče jako jsou Robinson Cano, nebo Dustina Pedroia , protože zpracování balónu Láďou na druhé metě bylo užasné.

Později nám Láďa dělal trenéra, což pro něj muselo být těžké protože jsme mu to nikterak neulehčovali , přesto byl s námi schopen dosahovat pravidelně skvělých výsledků, vždyť jsme pod jeho vedením vyhráli základní Extraligy a náš nadhazovač Andrej Filipov z Moldávie neměl ani jeden prohraný zápas..

A co ty zážitky? Slyšel jsem o nějakých emocích na lavičce?

„Co se stane na lavičce, tam i vždy skončí a nikde se to nesmí sdělovat, snad jen ten rozbitý a rozkopaný koš by mohl prozradit, že jsme to Láďovi moc neulehčovali.“

Takže když se dneska při setkání u piva vzpomíná na dobu pod Larrym tak je hned veselo…

„Možná ti to bude připadat divné, ale mám z té doby nejlepší kamarády na celý život a scházíme se pravidelně třeba při kritizování hry současných hráčů, kteří již hrají baseball skoro stejně dobře, jako my tenkrát.“

Zeptal jsem se Ládi..

Kolegové , kamarádi, spoluhráči, Tě popisují v předchozích řádcích, k nim se ještě vrátíme, ale můžeš mi něco říci o Tvé cestě k národnímu týmu seniorů, kde jsi tvořil trenérský tým s Bohoušem Čutou a Stanem Luketichem?

V té době jsem již asi dva nebo tři roky trénoval náš extraligový tým mužů a přišla nabídka podílet se na tvorbě nároďáku jako asistent s novým americkým trenérem. Měl jsem již za sebou spolupráci s několika americkými hráči a trenéry v naší ligové soutěži i trenérskou stáž v Národním centru americké amatérské baseballové federace v Millingtonu ( USA) a práce se zkušeným americkým univerzitním trenérem, resp. trenéry, protože i trenér nadhazovačů byl Američan, byla obrovsky zajímavá a jako zdroj neskutečného množství nových informací k nezaplacení. Byl to velký posun o úroveň výš a úplně nová zkušenost což vám potvrdí každý kdo zkusil baseball na mezinárodním poli.

Která Mistrovství Evropy jsi absolvoval a byly v týmu i dnešní legendy Arrows?

1995 ME skupiny B – Hull, Velká Británie

1996 ME skupiny A – Paříž, Francie

Z našeho týmu Arrows byli tehdy v národním výběru Aleš Navrátil, Ota Kaňok a Petr Dostál

Když vidíš dnešní juniorské výběry, jsou hráči jiní, lepší?

Jejich herní úroveň je rozhodně o mnoho vyšší než byla tehdy. Je znát, že jsou již v 17-18 letech hotovými hráči. To my jsme měli v jejich věku za sebou pouze tak 3 až 4 roky tréninku. Jsou vyspělejší i takticky, čtou daleko lépe hru a řešení herních situací mají v krvi.

Prošel jsi skoro všechny pozice, ligového hráče, trenéra ligového týmu, národního týmu, jak Tě to posunulo v postoji k životu?

Každá etapa mne nějak ovlivnila. Jako hráč jsem se naučil myslet týmově a pracovat pro družstvo. Pravidelně trénovat a mít snahu se zlepšovat. Jako trenér pak hlavně pochopit a vcítit se do jednotlivých hráčů a motivovat je. To jsou věci, které se dají dobře uplatnit i v životě.

Co Ti baseball dal?

V životě je často strašně důležité potkat správného člověka ve správný čas, někoho kdo vás postrčí tím správným směrem a mně se to díky baseballu poštěstilo. Kamarádství na celý život.

Vzal Ti něco?

Opravdu mi spíš dával než bral a jestli zjistím že něco vzal, tak si to s ním vyřídím.

Měnil bys něco na Tvé cestě s baseballem?

Dnes bych byl již daleko klidnější a hru neprožíval s takovou dávkou emocí.

Jo a ještě bych tolik nevěřil nadhazovačům, když jsem je chtěl střídat a oni mne přesvědčovali, že toho posledního pálkaře dokážou doházet.

A teď něco tom co o Tobě napsali Tví kamarádi spoluhráči….

Nesmíte všemu věřit.

A jak si užíváš atmosféry Arrows areálu…

Je to neskutečně nádherná záležitost. Vše je naprosto profesionálně zvládnuté do nejmenších detailů. Celý tým organizátorů šlape jako dobře promazaný stroj. Je radost být tady jako divák a užívat si baseball. Díky všem.

Přeji Ti vše super a těším se na setkávání na hřišti.

Kdo nás čeká příště?

Těšte se čtenáři a čtěte naše stránky…

Partneři

 • logo ceb
  Evropská Baseballová Federace
 • logo cba
  Česká Baseballová Asociace
 • logo-ostrava
  Statutární město Ostrava
 • logo moravskoslezsky-kraj
  Moravskoslezský kraj