Vytisknout

Den 6. - Finálový

Napsal Martin Bohoněk | .

A je tu sobota. Týden bojů vrcholí. Kdo si odveze pohár pro vítěze a také ten putovní? Pojďme se na to, jak to všechno vlastně dopadlo, podívat podrobněji.

Ranní program odstartoval zápas o poslední příčku, hold někdo poslední musí být. Zápas proti sobě svedl výkonnostně stejné týmy z Paříže a Amageru. Nejprve vedly Francouzky, pak se Amager rozhodl, že přeci jen zabojuje. Dohnat skóre zápasu se mu již ale nepovedlo, a tak skončilo tím nejtěsnějším poměrem 3:4 pro francouzský tým. Do konečné tabulky ke Švýcarkám tak přibyly další dva týmy.

Následoval ale velmi důležitý mač. Totiž o to, kdo doprovodí nizozemský Haarlem do podvečerního finále. Brasschaat vyzval Legnano. Lépe se zřejmě vyspaly Italky, protože se do soupeře zakously hned od první směny, ve které se jim podařilo dvakrát skórovat. Italky na nadhazovací prkno postavily americkou poilu Monicu Perry, která svými nadhozy měla pálkařky soupeře zastavit. Brasschaat ale odpověděl jedním bodem v útoku a vše naznačovalo, že to bude souboj, jak se patří. Ve směně druhé s chutí pálící Italky přidaly opět dva body a svému soupeři ve výsledku odskočily. Pak již začala úřadovat na nadhozu americká nadhazovačka a až na jednu výjimku již Belgičankám nic nedovolila. A tak bylo jasné, že Legnano se ve finále potká již potřetí v turnaji s Haarlemem.

Domácí tým Arrows chtěl v souboji se španělským týmem alespoň vylepšit pozici v konečném pořadí. Byť hrajeme na turnaji na divokou kartu, chceme odejít se ctí. Bohužel si naše hráčky nevybraly dobrý den. Naše pálky zřejmě nakazila švihomorka, protože jsme v útoku nezaznamenali ani doběh. Obrana si rovněž vybrala špatný den. Byla z toho nakonec prohra 0:5. Myslím si ale, že ostudu jsme svou účastí určitě neudělali.

Hned drůhý nejnapínavější zápas dne, pomineme-li pro tento okamžik finále, svedlo pražské Tempo proti německému Mannheimu. Nadazovačka Pražanek s typicky českým jménem Ellen Roberts nepustila během celého zápasu Němky vůbec k ničemu. Tempo naopak až ve směně šesté využilo zaváhání obrany soupeře a s příspěvkem dobrých odpalů zařídilo jediný bod zápasu. Tempo skončilo v konečném pořadí na pátém místě, což lze určitě považovat za úspěch.

A máme tady finálový zápas. Předcházel mu slavnostní ceremoniál, kdy jsme na ploše přivítali hejtmana moravskoslezského kraje Miroslava Nováka. Ten po vyslechnutí holandské a italské hymny zahájil finále slavnostním nadhozem. Věříme, že balón, který si pan hejtman odnesl, se bude vyjímat na polici v jeho kanceláři. Pak již za bouřlivé divácké atmosféry začal zápas, na který čekali všichni nejen celý den, ale vlastně celý týden. Oba týmy postavily na nadhoz to nejlepší. Za Haarlem to byla reprezentační levoruká nadhazovačka Eva Voortman a za Italky Američanka Chelsea Cohen. Italky měly za sebou dopolední semifinálovou opravu, a proto svěžejším dojmem působily odpočaté Holanďanky. První směna vyšla ještě bodově naprázdno, ale hned v té druhé Haarlem po sérii dobrých nechytatelných odpalech zaznamenal dva body. Italky vycházely na pálce naprázdno. V páté směně podobný scénář, ale byl z toho pouze bod pro Haarlem. Jenže hned v dohrávce této směny se Italky rozhodly, že nedají svou kůži ve finále lacino. Našly konečně recept, jak na levorukou nadhazovačku. Odpaly najednou začaly padat nikoliv do rukavic soupeře, ale tu našly díru v poli, tu je zastavil až homerunový plot. Stačilo pár dvoumetových odpalů a směna končila změnou skóre. Do vedení 4:3 šly Italky. V začátku šesté směny se opařené Holanďanky nedostaly k ničemu. Rovněž ale Italky své vedení na pálce nezvýšily. A je tu směna sedmá. Italkám stačí zahrát tři auty a pohár pro vítěze je jejich. Doposud bezchybná nadhazovačka Italek byla najednou bezradná. Fanoušci Oranjes rozjeli na tribuně sé pokřiky. První pálkařka obsazuje na krásný odpal první metu. Následuje aut na balon chycený ze vzduchu. A pak přichází pohroma pro Legnano a euforie pro Haarlem. To nastalo, když se do nadhozu Američanky opřela Rachel Van Veen tak mohutně, že balon končí vlevo za plotem. Dvoubodový homerun otáčí zápas do stavu 5:4, nadšení Holanďanek je obrovské, stejně jako zklamání Italek. Ty už v dohrávce poslední směny na tuto ránu nenašly odpověď. Haarlem tak slaví celkové vítězství. Italky již v druhém zápase v jednom dni sílu na obrat prostě nenašly.

Bylo to finále, jak se patří a se vším všudy. Krásné slunečné počasí, teplo, úúúúúžasní fanoušci, skvělé výkony obou týmů, zákroky na hranici možností, dramatické změny výsledku i krásný homerun, který znamenal vítězství. Prostě drama do posledního autu.

Následoval slavnostní ceremoniál, při kterém nejdříve president klubu Radim Kepák poděkoval a poblahopřál všem zúčastněným, pořadatelům, rozhodčím. Totéž udělal také Gabriel Waage za Evropskou softballovou federaci. Po vyhlášení nejlepší nadhazovačky, pálkařky a nejužitečnější hráčky následovalo dekorování vítězů a poražených. Haarlem pak z rukou pana hejtmana převzal pohár po vítěze. Druhé tedy skončily Italky a třetí belgický Brasschaat.

Byl to krásný turnaj, kterému vévodilo pěkné počasí. Velké poděkování patří Pavlovi Burkovičovi, řediteli turnaje, stejně tak jako Michalu Liskovi a jeho partě dobrovolníků. Nebýt jejich úmorné a zdálo by se, že i nikdy nekončící práce, nebylo by možné tento turnaj zorganizovat a pořádat. Určitě velké poděkování patří restauraci Arrows za perfektní servis. Společně jsme opět dokázali, že to dokážeme.

Opět zase za rok při mistrovství Evropy kadetek 2017 nashledanou!

Partneři

 • logo esf
  Evropská Softballová Federace
 • logo csa
  Česká Softballová
  Asociace
 • logo-ostrava
  Statutární město Ostrava
 • logo moravskoslezsky-kraj
  Moravskoslezský kraj