Klub - Aktuality

Interview s Andym Millsem

Pokusil jsem pro vás přeložit rozhovor, který se dělal před finálovou sérií Arrows - Draci.

Postřehy a názory Andyho Millse na rok v ČR. 


Jak si se dozvěděl o baseballu v ČR a proč si se rozhodl tady přijet?

O baseballu v ČR jsem s dozvěděl přes mého kamaráda Andre Duvala, který před pár lety za Arrows hrál. Andre mi říkal, že tady strávil skvělý čas a že bych o tom hrát tady měl rozhodně uvažovat. Seznámil mne s Radimem Kepákem a po rozhovoru s ním jsem se rozhodl přijet zde a hrát.

Co jsi od Českého baseballu očekával?

Neměl jsem žádné představy o Českém baseballu, nevěděl jsem o něm mnoho. Nechtěl jsem si ani dělat nějaké vyhlídky, prostě jsem chtěl přijet a mít novou zkušenost.

Jak se liší baseball v ČR oproti baseballu v Kanadě?

Myslím, že největší rozdíl mezi kanadským a českým baseballem je, že v Kanadě je přes 300 tisíc registrovaných hráčů. Toto množství hráčů vytváří velkou konkurenci a proto je nutné pracovat velmi tvrdě, aby jste se stále zlepšovali a byli ještě lepšími než jste. Když nerozvinete svůj postoj tvrdě pracovat, tak tady bude vždycky další hráč, který bude lepší. Hráči, kteří tvrději pracují dostanou ty nejlepší příležitosti. V ČR je méně hráčů, konkurence je tady menší. Namísto aby bojovali o flek v týmu s 20-ti nebo 30-ti hráči, soupeří pouze mezi 4, 5 hráči. 
Další velký rozdíl je, že kanadský hráči mají lepší šanci jet hrát baseball na nějakou americkou univerzitu. Je to pro ně mnohem levnější než pro české hráče. Hráčům, kteří jdou hrát na některou U.S. univerzitu se značně zvýší výkonnost a jejich talent. Univerzitní týmy v Americe trénují každý den, někdy i dvakrát denně, to když třeba ráno běhají nebo posilují. Zápasy se tam hrají přes víkendy a taky jsou obvyklé i zápasy uprostřed týdne. Většina týmů v české extralize trénuje třikrát týdně, protože spousta hráčů musí chodit do práce a proto je velmi těžké trénovat více. Výsledkem každodenního trénování , je že jsou hráči lepší a lepší, hodně hráčů by mohla být draftována a i národní tým by byl silnější. V ČR je spousta talentovaných hráčů a myslím si, že pokud by tihle hráči mohli jít hrát do Ameriky bylo by to jen ve prospěch Českého baseballu. 
Řekl bych, že baseball v ČR bude lepší každým rokem. Je tady hodně lidí kolem, kteří mají baseball jako svou vášeň a chtějí vidět baseball v ČR stále růst a dělají pro něj maximum. Rozdíly jsem například mohl vidět na ME juniorů ve španělské Pamploně. Český juniorský tým patřil mezi nejlepší týmy turnaje a talent českých hráčů neunikl pozornosti řadě MLB, skautů, kteří se o ně dost zajímali. Jestliže poroste popularita baseballu v ČR, hráči budou jenom lepší.

Co byla pro tebe největší výzva po příjezdu do ČR?

Největší výzvou pro mne byla jazyková bariéra. Málo lidí v Ostravě mluví anglicky, tak jsem musel hledat cesty ke komunikaci bez mluvení. Na začátku jsem musel používat gesta rukama, tak aby mi lidé porozuměli co jim vlastně chci říct. Komunikace byla lepší, jakmile jsme se naučil nějaké základní české fráze. Lidé zde jsou skvělý, cítil jsem se tu jako doma. Fanoušci Arrows jsou upřímně ti nejpříjemnější lidé jaké jsme potkal. Udělali co bylo v jejich silách, abych se tu cítil spokojený. Zůstanu vždy vděčen fanouškům Arrows za jejich pohostinnost. Také mezi sebe přijali i mou snoubenku, tak že se cítila jako jedna z nich a vím že jí budou chybět.

Jaký je největší rozdíl v životě lidí v Kanadě ve srovnáním s ČR?

Myslím, že největší rozdíl by měl být v prostoru a jeho velikosti. Kanada je velice velká a rozlehlá země, spousta lidí bydlí v domech a každý jezdí všude autem. Kanada nemá veřejný dopravní systém tak jako má ČR. Veřejná doprava v ČR je velmi pohodlná a cestování je tu jednodušší. 
Jaké jsou tvé nejoblíbenější chvíle od té doby co jsi v Evropě?
To je těžká otázka, protože mám hodně dobrých zážitků. Opravdu jsem si užil setkávání se s novýma lidma a vytváření přátelství, která potrvají celý život. Také se mi líbilo cestování po Evropě. Ještě se to nestalo, ale doufám že další skvělý moment bude vítězství v Extralize. Myslím, že by to bylo úžasné pro náš tým, pro naše sponzory a všechny skvělé fanoušky, kteří nás podporovali celý dlouhý rok.

Jaké jsou celkově tvé dojmy z ČR?

Zažil jsem zde skvělou dobu, potkal spoustu skvělých lidí, cestoval po mnoha různých zemí a hrál baseball za skvělý tým. Bude obtížné opustit přátelé, které jsem si tu udělal, ale vím že se vrátím, doufám že velmi brzy.

Co plánuješ až sezóna skončí?

Až skončí sezóna vracím se zpět do Kanady. Ještě nejsem úplně jistý co budu dělat, buď se vrátím do školy nebo se rozhodnu co chci dělat pro mou budoucí kariéru. Také se těším, že uvidím mou rodinu a přátelé a podělím se s nimi o skvělé zážitky, které jsem v ČR měl….